11. mail kogunesime taas Kose-Uuemõisa mõisakabeli juurde, et korrastada mõisakabeli ümbrus okstest, lehtedest ja muust prahist, mis sinna aasta jooksul tekkinud. Alustuseks rääkis Kose koguduse diakonist Rein Keskpaik pärandipaiga ajaloost. Oli hea meel näha, et eelmisel aastal korrastatud paik oli korra mõttes üsna hästi säilinud. Aga toimetamist jagus sellegi poolest.
Pärandivaderite projekti eeskuju on Norra Kultuuripärandi Fondi koordineeritud projekt „Improve a Heritage Site“, mis on edukalt tegutsenud 18 aastat ning kaasanud Norras kolmandiku kõikidest üldhariduskoolidest.

Pärandivaderid on hakkajad kooliõpilased, kes õpivad tundma, väärtustavad ja korrastavad kohaliku kultuuriajaloo ja kultuurmaastiku tähendusrikkaid objekte.
Pärandivaderid teavad, miks kohalik pärand on eriline ning aitavad päästa lagunemisest või hävimisest hooletusse jäänud paiku.
Pärandivaderid on uudishimulikud ja hoolivad.
Pärandivaderid tahavad rohkem teada saada oma kodukandi ajaloosündmuste ja kultuuripärandi kohta.
Pärandivaderid oskavad pärandit hoida.
Pärandivaderid teavad, et nende isiklik panus pärandi hoidmisesse on oluline.
Pärandivaderid on oma kodupaiga patrioodid.
Meie talgud möödusid igati vahvalt – saime nii tööd teha kui ka päikest võtta, saime talgusuppi süüa kui ka lõbusalt aega veeta. Usume, et korrastatud paik peletab eemale ka prahistajad ning nii saamegi endale ilusa ja korras ümbruse. Talgutel osalejad juba teavad, kuidas reha ja oksakääridega tööd teha, kuhu käib kommipaber ja kui hästi maitseb talgusupp!
Aitäh nii suurtele kui väikestele talgulistele!

Rohkem teavet pärandivaderite kohta leiad ouesope.ee